„Rozetrę w ręku liść mięty-
da mi najświeższy zapach. 
Wpatrzę się w blaski na wodzie 
i w żagle - zwiastuny lata.

Po słońce do nieba wyślę
Maleńką, lekką biedronkę.
A na języku rozgniotę
Czerwoną słodką poziomkę.

I kiedy zdyszany pociąg
Wtoczy się ciężko na stację,
Wsiądę do niego z plecakiem -
Pojadę na wakacje”

21 czerwca obchodzimy małe, lecz radosne dla wszystkich święto. Jest nim Pierwszy Dzień Lata. W naszym żłobku dzieci przywitały promiennie i słonecznie nasze ukochane lato, na które czekały cały rok. A na dzieci czekały w tym dniu w żłobku różne, ciekawe atrakcje. Na samym jednak początku dzieci dowiedziały się kilku ważnych rzeczy o lecie np. jak należy się zachowywać, kiedy jest bardzo gorąco. Z radością opowiadały o swoich wakacjach; co podczas nich robiły i gdzie się bawiły; także o tym, co kojarzy im się z latem. Znakomicie odnalazły się w zgadywance o letnich owocach i wymieniły ich wszystkie nazwy. Chętnie wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Przyjście lata” i z zaangażowaniem, jak też z zapałem i koncentracją odpowiadały bezbłędnie na pytania związane z treścią wiersza. Następnie przyszedł czas na zrobienie własnej lemoniady z pomarańczy. Dzieci chętnie wyciskały sok z pysznego, pomarańczowego owocu pozując przy tym do zdjęć z wesołymi minkami. Nie obyło się też bez tańca. W parach, trzymając żółty balonik swoimi brzuszkami pląsały w rytm piosenki „Lato, lato, lato czeka”, a potem zajadały pyszne cukierki. Za oknem pogoda dopisała. Lato powitało nas słońcem i wysoką temperaturą. Dzięki temu dzieci mogły pobawić się także na placu zabaw w piaskownicy z uśmiechami na twarzy, a także łapać kolorowe bańki mydlane. Na koniec zabaw wykonały pracę plastyczną wyklejając kuleczkami z żółtej bibuły słoneczko. Pierwszy dzień słonecznej pory roku upłynął w żłobku wesoło. Wszystkie dzieci bawiły się i cieszyły, ponieważ przyszło już do nas lato.

Aleksandra Giefert - stażystka